Borsod Volán SE

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

Történelem



A történelmi áttekintésünket Mező László sportújságíró 1997-ben megjelent : Borsod Volán Futballkrónika 1947-1997. című könyve alapján készítettük. (A nagyszerű munkáért köszönet az írónak.)
További sporttörténeti érdekességek az író oldalán: mezosport.5mp.eu


A kezdet:

A Borsod Volán SE jogelődje a Miskolci Előre SE 1947. április 27-én alakult meg. A klub színe a kék-sárga lett. Az első pálya a jelenlegi Selyemréti Strandfürdő (Augusztus 20. strand) területén volt. Az ötvenes években már a József utcai (Ifjúsági Sporttelep) pályán edzettek az Előrések. Ez a sporttelep azonban sokáig csak az edzéseket szolgálta, mert nem készült el véglegesen.Bajnoki mérkőzéseket csak 1957-58-as küzdelmek során játszottak először itt. Addig a Lóversenytéri pályán (jelenleg Katowice lakótelep) rendezték az Előre meccseit.

Az első években a Miskolci Előre a Miskolc Városi Bajnokságban szerepelt. A csapat tagjai zömmel a közlekedési és szállítási vállalatok dolgozói közül kerültek ki.

A Miskolci Előre 1953-ban a megyei I/B. osztály Keleti csoportjában játszott, ami a megyei II-nek felelt meg. 1954-ben több egyesületet érintő fúzió jött létre. A Miskolci Előre, a Miskolci Vasutas és a Miskolci Postás klubjait egyesítették. Az új sportkör neve: Miskolci Törekvés SE lett. A „mammutklub” három évig létezett.

Az Előre labdarúgó szakosztálya a fúziós évek alatt is működött. 1954-ben a megyei II. osztály északi csoportjában, 1955-56-ban pedig a Miskolc Városi Bajnokságban játszottak. Az edző 1954-63-ig Tóth József volt, aki a Villamosipariban tanított.

1957-67. Ingázás a megyei I. és megyei II. között

Az egyesületek 1957-ben kapták vissza önállóságukat. Ez év őszén a Miskolci Előre a megyei I. osztályba nyert besorolást.

1957-58. Az Előrének sikerült kiharcolni a bentmaradást, ami a 12. helyet jelentette, noha igen mérsékelt teljesítményt nyújtott a csapat.

1958-59. A megyei első osztályban a Miskolci Előre feljebb kapaszkodott a tabellán. Az előző évi 12. helyezés után a 11. helyet sikerült elérni.

1959-60. A bajnokság végén az Előre kiesett a bajnokságból. Három évet töltött el alacsonyabb osztályban a csapat, mire sikerült visszajutni a megyei I-be. Érdekesség: 1960.04.10. Farkaslyuk – Miskolci Előre 9:0. Ez volt a Miskolci Előre és jogutódjainak legnagyobb különbségű veresége bajnoki mérkőzésen.

1960-61. A Miskolci Előre a járási összevont bajnokság közép csoportjában játszott, ami a megyei II. osztálynak felelt meg. A csapat az 5. helyen végzett.

1961-62. Ebben az évben a megyei II. osztály keleti csoportjában viaskodott az Előre együttese. A gárda a bajnokság végét a 6. helyen zárta.


1962-63. A megyei II. osztály középcsoportjában bajnoki aranyat szerzett a csapat a Miskolci Üveggyár és a Szikszó előtt. Érdekesség: 1963.06.09. Miskolci Előre – Mezőcsát 12:1. Ez volt a Miskolci Előre és jogutódjainak legnagyobb különbségű győzelme bajnoki mérkőzésen.

1963. ősz. Ebben a bajnokságban a megyei küzdelmekben már AKÖV-Előre néven szerepelt a csapat. A félidényes bajnokságban szerencsére nem volt kieső, mert már ekkor erre a sorsra jutott volna az Előre.

1964. A megyei I.-ben öt csapat harcolt egymással a bentmaradásért. Sajnos a kieső a rosszabb gólaránnyal az AKÖV-Előre lett.

1965. A megyei II. o. közép csoportjában hatalmas csatában szerezte meg a Miskolci AKÖV SC (időközben erre változott a klub neve) a bajnoki elsőséget az Alsózsolca és az Encs előtt.
Így a csapat ismét a megyei I -be jutott.

1966. A Miskolci AKÖV SC ebben az évben a megyei I-es küzdelmekben az utolsó helyen végzett. Miután a nemzeti bajnokságot átszervezték (NBIII. létszámemelése miatt három feljutó is volt), így nem volt kieső. Még az utolsó helyezett is lehetőséget kapott osztályozóra, melyet a gárda jól kihasználva a megyei elit tagja maradhatott.

1967. Ebben az évben is rezgett a léc, az utolsó fordulóig izgulniuk kellett a közlekedésiek szurkolóinak, hogy csapatuknak sikerül-e meghosszabbítani a megyei I-es tagságot? Végül a 12. helyen végeztek.

1968-73. Volán néven a megyei I-ben

1968. Ez volt az első Volán néven játszott bajnokság. A Borsodi Volán ekkor 11 új játékost igazolt. A klub saját sporttelepük nem lévén továbbra is „megtűrt” vendégek az Ifjúsági Sporttelepen. A bajnokság tavaszi szakaszában a csapat jobban szerepelt és a középmezőnyben foglalt helyet, ősszel néhány súlyos vereséget követően az utolsó fordulóban sikerült bebiztosítani a bentmaradást jelentő 12. helyet.

1969. Ebben az évben remekül szerepelt a Borsodi Volán, hiszen fennállása során először a megyei első osztályú bajnokság dobogós helyére került. Az elért 3. hely volt a klub labdarugóinak első komolyabb sikere.

1970. tavasz: Az MLSZ a bajnokságok átszervezését határozta el. Magyarország is áttért a tavaszi-őszi rendszerről az őszi-tavaszira. Így az 1970. tavaszi bajnokságokban sem feljutó sem kieső nem volt. Ettől függetlenűl értékes 2. helyet ért el a Borsodi Volán csapata.

1970-71. Nem tudta az előző évek sikereit megismételni ebben a bajnokságban a Volán, miután csak a középmezőnyben (7. hely) végzett.

1971-72. Ebben a bajnokságban mindössze rosszabb gólkülönbséggel került a csapat a második helyre a bajnok MEAFC mögé. Ősszel még a Volán állt az élen, de tavasszal néhány kisiklás elég volt, hogy az álmok szertefoszoljanak.

1972-73. A Borsodi Volán – és jogelődei fennállása óta a legnagyobb eredményét érte el a megyei első osztályban kivívott bajnoki címmel. A csapat már két fordulóval a befejezés előtt megnyerte az aranyérmet és feljutott az NBIII-ba! Ezzel kezdőttek el az „igazi” Volán sikerévek!

1973-76. Három év az NB III-ban

Az MLSZ 1974. nyarán átszervezte a bajnokságokat. Az NB I/B-t megszűntette és egycsoportos NB II-t hozott létre helyette. Ezt követték az NB III-as csoportok. Az NB III. tehát 1973-74-ben még a negyedik, ezt követően pedig már a harmadik vonalat képezte labdarúgásunk rendszerében. Természetesen ennek megfelelően a harmadosztály sokkal erősebb mezőnyt vonultatott fel.

1973-74. A Borsodi Volán első NB III-as szereplése két okból is emlékezetes marad. Először is azért, mert újoncként bajnok lett, másodszor ez ezúttal ez ugyanannyit ért, mint a 2. és 3. helyezés, hiszen az NB III-as csoportokból csak az 1-3-ak lehettek automatikusan tagjai az új NB III-nak, míg a 4-6. helyezettek osztályozóval juthattak ugyanoda.

1974-75. Az új rendszerű NB III-ban – amely ettől az évtől valóban labdarúgásunk harmadik vonalát képezte – hatalmas küzdelemben vívta ki a bentmaradást a Volán. A mezőnyben több korábbi NB II-es, NB I/B-s csapat is volt. A bajnokságot meglehetősen rosszul kezdte a csapat, de a tavaszi idény már jobban sikerült. A bajnokságot a 15. helyen zárta a Volán.

1975-76. Ami sikerült az előző szezonban, az most nem jött össze. Minden erőfeszítés ellenére sem sikerült kiharcolni a további harmadosztályú tagságot. A Volán mindössze két csapatot maga mögé utasítva, a 18. helyen búcsúzott.

1976-80. Újra a megyei I-ben
Az NB III-ból történő kiesés kicsit megrázta a Volán labdarúgó szakosztályát. Hatan távoztak a csapatból és érkezett nyolc új játékos. Az újjászervezett csapat ugyan az élcsoport tagja lett, de – még – nem tudott igazán beleszólni a bajnoki cím eldöntésébe.

1976-77. Ebben az évben az alaposan átszerveződött csapat mindössze rosszabb gólkülönbséggel maradt le a dobogóról.

1977-78. Ebben a bajnokságban versenyben volt a bajnoki címért a Volán, ám a tavaszi hajrában két kisiklást követően a harmadik helyet sikerült elérni. A csapat ősszel és tavasszal is egyenletes teljesítményt nyújtva 25-25 pontot szerzett.

1978-79. A megyei bajnokság ettől az évtől az ismételt átszervezések következtében a magyar futball harmadik vonalát képezte az NB I és NB II. után. Több volt NB-s együttes is a megyei bajnokságban szerepelt.
Az előző évi harmadik helyezés után ebben a bajnokságban első lett a Volán. Sajnos az NB II-es osztályozó ezúttal még nem sikerült.

1979-80. Ebben a bajnoki évben hatalmas küzdelmet vívott egymással a Borsodi Volán, a Borsodi Bányász és a NÉMTE. A bajnoki cím az utolsó fordulóban dőlt el, mely szerint a Volán játékosai örülhettek a győzelemnek. Ezúttal azonban az NB II-es osztályozón több szerencséje volt a Volánnak, mint az előző évben.

1980-84. Az NBII-től a Területi bajnokságig

1980-81. Nagy csatában nem sikerült kivívni a Borsodi Volánnak az NB II-ben maradást. Talán jobb őszi mérleggel elérhető lett volna a cél. A csapat a 18. helyen végzett.

1981-82. A kiesést követően edzőváltás következett be: Balázs András helyére Balázsi István ült a kispadra. A területi Bajnokság „Mátra” csoportjába sorolták a Borsodi Volánt. Ezt az osztályt ettől az évtől vezették be az 1978-ban elhamarkodottan megszüntetett NB III-at pótlandóan. A Volán a dobogó harmadik fokára állhatott fel a bajnokság végén.

1982-83. Ez a bajnokság több okból is emlékezetes volt. Ősszel a középmezőnyben végzett a Volán. A tavaszi idény kezdetén robbant ki az emlékezetes TOTO botrány. Ebbe sajnos több Volán játékos is belekeveredett. A tavaszi szezonban szinte teljesen új csapatot kellett kialakítani. Ráadásként jogosulatlan játékos szerepeltetése miatt pontot vontak le a csapattól. További óvások is történtek, de ezeket sikerült tisztázni. A mozgalmas bajnoki év végén a csapat a 13. helyen végzett, így maradt a harmadik vonalban. Edző: Kőrössy Pál volt.

1983-84. A Volán stabil középcsapat lett. Az elért hatodik helyezés az előző „zűrös” év után egyértelműen jónak mondható. 1984 nyarán a Volán és a NÉMTE fúzionált és a csapat új neve: Borsodi Építők-Volán SC lett. (1995 nyaráig ezen a néven szerepelt a csapat) A labdarúgó szakosztály bázisszerve továbbra is a Volán maradt.

1984-89. BÉVSC néven

1984-85. Ebben a bajnokságban váratlanul kiesett a területi bajnokságból a BÉVSC. Az előző évi hatodik hely után fájó szívvel meglepve és értetlenül vették tudomásul a balsikert a szurkolók. Edző: 1-22 forduló: Kőrössy Pál, majd lemondása után a 23-30. fordulóban Csongrádi Sándor volt.

1985-86. A BÉVSC együttese ebben ezt a bajnokságot a megyei első osztályban játszotta végig. A csapat megfogadta az örök mozgást, miszerint kiesést követően lehetőleg azonnal vissza kell jutni, mert később ez már sokkal nehezebb feladat. Nos a Volánnak sikerült az azonnali visszakerülés.

1986-87. Amire senki nem számított a Volán ismét kiesett a Területi bajnokságból ,de ezúttal sokkal simábban esett ki a gárda az utolsó előtti helyen. Edző: Hajas Imre volt.

1987-88. A BÉVSC újra megkísérelte a megyei I-ből történő azonnali feljutást, az immár NB III-ra keresztelt harmadik vonalba. Ez sajnos nem sikerült, igaz mindössze egyetlen ponton múlt, hogy a Mezőcsát mögé, a második helyre szorult a Volán.

1988-89. „Régi-új” edző került a csapat élére: Balázs András. A klub vezetése benne látta a feljutás kivívásának szakmai biztosítottságát. A mester több igazolással erősítette meg a csapatot. Kemény munkával a vártnál biztosabban sikerült megnyerni a bajnokságot és feljutni az NB III-ba. A Volán 10 pont előnnyel nyerte a bajnokságot!

1989-1995. NB III-as szereplések

1989-1990. Újoncként remekül szerepelt a BÉVSC az NB III. Tisza csoportban. Sokáig éremesélyes is volt, de az 5. helyet is sikerként kell elkönyvelni. Az 1989-90-es MNK kiírás sokáig emlékezetes marad, hiszen csak a későbbi bajnok Újpesti Dózsa állított csak meg bennünket!

1990-91. A Borsodi Építők-Volán SC ebben a bajnokságban a középmezőnyben, a kilencedik helyen végzett. A kispadon továbbra is Balázs András foglalt helyet.

1991-92. Ebben a bajnokságban a BÉVSC a hatodik helyen végzett. A tavaszi idényben edzőváltás történt. Ennek oka: Balázs Andrást 1992. elején a Megyei Labdarúgó Szövetség elnökévé választották. Miután 1990-től a BÉVSC ügyvezető elnöki teendőit is ellátta, az edzői posztot átadta Kőrössy Pálnak.

1992-93. A BÉVSC ebben a bajnokságban is a mezőny első felébenvégzett. Ez értékes produkciónak számít, hiszen elég sok – 29 – játékos szerepelt a csapatban, s közöttük több saját nevelésű fiatal is bemutatkozott.

1993-94. Az edzői kispadon változás történt: Kőrössy Pált Balázsi István váltotta fel. A csapat 50%-os teljesítményt elérve a 10 helyen végzett.

1994-95. Az elmúlt évek egyik legnehezebb évét zárta a BÉVSC. Az utolsó fordulóban sikerült csak bebiztosítani a bentmaradást. Ismét új edző, Demeter István ült a kispadon. A keretben több saját nevelésű játékos mutatkozott be, akiknek még szokni kellett az NB III. légkörét. Ebben a bajnokságban szerepelt utoljára Borsodi Építők-Volán néven a labdarúgó csapat.


1995-97. Újra Volán néven

1995-96. Ebben a bajnokságban ismét a 13. helyet szerezte meg a Volán. Az edző továbbra is Demeter István volt. Ősszel még a 9. helyen állt a csapat, ám a tavaszi szezonban gyengébben muzsikált a társaság, így meg kellett elégedni bentmaradás kivívásával.

1996-97. Ebben a bajnoki esztendőben – az előző évi eredmények alapján váratlanul – jól szerepelt a Volán az NB III-ban. A Borsod Volán a negyedik helyre futott be, köszönhetően a hajrában elért két értékes győzelemnek. Az MLSz döntés értelmében az 1-3. helyeken végzettek kerülhettek az NB II-be. Több csapat azonban a nyár folyamán visszalépett, mert nem tudta vállalni a megnövekedett utánpótlás csapatok költségeit. Ezzel a Borsod Volán is tagja lett az NB II-nek.

1997-2000. NB II-es szereplések

1997-98. Az NB II Keleti csoportjában változó teljesítménnyel szerepelt a Volán. Végül 45 ponttal a stabil bentmaradást jelentő középmezőnyben, a 7. helyen végzett a csapat. Az elért eredmény az erős mezőnyben mindeképpen dícséretes.

1998-99. Ebben a bajnoki évben nem sikerült megismételni az elmúlt évi szereplést. A szezon végére a 12. helyezéssel sikerült kivívni a bentmaradást. A bajnokság érdekessége volt, hogy az őszi szezont követően két csapat – Püspökladányi SC és a Szegedi EAC is visszalépett, így a csapatok 26 mérkőzést játszottak ebben az évben.

1999-2000. A bajnokságban ismét fellendült a csapat játéka. Nagy küzdelmekben a 7. helyen sikerült zárni az évet a csapatnak.

Ebben a bajnoki évben a Diósgyőri FC súlyos anyagi gondokkal küzdött. Bár a bajnokságot a csapat még befejezte (NB I. 16. helyén végzett), de a DFC megszűnt, a csapatot felszámolták. A klub megszűnése után a szurkolók maguk vették kezükbe a kezdeményezést és maguk alapították meg az új DVTK-t. Az új évadot a legalacsonyabb körzeti bajnokságban kezdték, de a Borsod Volán SE és a Bőcsi FC egyesült az új DVTK-val, és így az NB II-ben folytathatták az évadot. Az összefogás eredményeként a csapat jó pár év kihagyás után, 2004 májusában visszajutott a magyar labdarúgás élvonalába.

Ezt követően napjainkig a Borsod Volán SE utánpótlás neveléssel foglalkozik, nagyszerű eredményekkel.

Hisszük, hogy az itt nevelkedő kiváló fiatal játékosok még öregbíteni fogják a BORSOD VOLÁN SE hírnevét az Országban és akár Külföldön is!


HAJRÁ VOLÁN! HAJRÁ VOLÁN! HAJRÁ VOLÁN!




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 1
Heti: 5
Havi: 16
Össz.: 7 399

Látogatottság növelés
Oldal: Történelem
Borsod Volán SE - © 2008 - 2024 - bvolan.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »